تبلیغات
همسرداری - مشکل فراگیر در رابطه جنسی

جستجو

 

مشکل فراگیر در رابطه جنسی

سه شنبه 23 اسفند 1390   12:41 ب.ظ

مخصوص متاهلین

مشکل فراگیر در رابطه جنسی


کاهش میل جنسی یا از بین رفتن آن در ازدواج شایع تر از آن است که اغلب گمان می کنند. به استناد پژوهشی که در این زمینه صورت گرفته حتی 40 درصد از زوج های خوشبخت به کاهش میل جنسی خود با گذشت زمان اشاره کردند. کاهش میل جنسی دلایل مختلفی دارد؛ به طور کلی شیدایی اوایل ازدواج شعله های اشتیاق را افزایش می دهد. با به سر رسیدن این دوران شدت میل جنسی نیز کاهش می گیرد.

 وقتی زندگی مشترک ادامه پیدا می کند مقولاتی نظیر کسب معاش، تدارک مسکن و تربیت فرزندان بخشی از نیرویی را که سابقاً صرف معاشقه می شد به خود جذب می کند، سر انجام خستگی و فشار ناشی از کار، انجام کارهای منزل و فرسودگی های جسمی میل جنسی را کاهش می دهد. از آن گذشته بسیاری از زوج ها به توانایی خود در همبستری فکر می کنند و نگران هستند که نتوانند خود یا همسرشان را ارضا نمایند این نگرانی نیز ممکن است زمینه ای فراهم سازد تا اشخاص از همبستری لذت نبرند. اختلاف نظر زن و شوهر نیز می تواند بر روابط جنسی آنها تأثیر بگذارد که از جمله بارزترین آنها می توان به اختلاف بر سر زمان، محل، شدت و تکرار نزدیکی اشاره کرد.

بیشترین علت کاهش میل جنسی بعد از ازدواج را باید در حیطه روان جستجو نمود که از طرز تلقی شخص نسبت به خود، نسبت به روابط جنسی و نسبت به همسر نشأت می گیرد

اختلاف بر سر زمان ارضا، تناوب و یا بسیاری از جنبه های دیگر نیز منجر به دلخوری، اضطراب یا احساس گناه شده بر تماس های جنسی تأثیر نامساعد می گذارد. طرز تلقی در زمینه ی نزدیکی جنسی می تواند روی احساسات جنسی تأثیر بگذارد. مثلاً اشخاصی که رابطه جنسی را موضوعی بسیار جدی تلقی می کنند و یا اشخاص افسرده ممکن است در کار نزدیکی جنسی با موانع روانی روبرو باشند و یا اگر بر این باور باشید که همسرتان از شما سوء استفاده می کند و به احساسات شما بها نمی دهد احتمالاً میل جنسی فروکش خواهد کرد.

مشکل فراگیر در رابطه جنسی

 البته کاهش میل جنسی ممکن است خود به سوء تفاهماتی منجر شود که به روابط جنسی و غیر جنسی آسیب برساند. گرچه اشخاص معمولاً به عمد به برقراری تماس جنسی بی علاقه نمی شوند در مقابل این امکان نیز وجود دارد که با استفاده از روش های مناسب، بی میلی جنسی را از بین برد. در ادامه پرسشنامه ای آورده شده است که در آن افکار بسیاری از زوج ها هنگام تماس جنسی بیان شده است به طوری که این افکار می تواند روی میل و اشتیاق جنسی طرفین تأثیر بگذارد.

 بیشترین علت کاهش میل جنسی بعد از ازدواج را باید در حیطه روان جستجو نمود که از طرز تلقی شخص نسبت به خود، نسبت به روابط جنسی و نسبت به همسر نشأت می گیرد.

افکار اتوماتیک منفی هنگام تماس جنسی

پرسشنامه را بخوانید و عباراتی را که با ذهنیت شما هنگام تماس جنسی مطابقت دارد با توجه به اعداد داده شده انتخاب کنید.

(0) هرگز، (1) به ندرت، (2) گاه به گاه، (3) اغلب، (4) خیلی زیاد، (5) همیشه.

تردید به خود

- برخی از اندام های من جذاب نیستند.

- بدنم به قدر کافی جذابیت جنسی ندارد.

- در زمینه جنسی جالب نیستم.

- ارضا نخواهم شد.

- همسرم را ارضا نخواهم کرد.

تردید به همسر:

- خیلی عجله می کنی.

- تنها به ارضا شدن خودت فکر می کنی.

- بی احساس هستی.

- می ترسم تو را ناراحت کنم.

- چقدر طول می کشد.

- می ترسم که ارضا نشوی.

- احساس خوبی ندارم اما جرأت مطرح کردنش را ندارم.

- بیش از حد حرف می زنی.

- من به راستی لذت نمی برم.

- این تنها چیزی است که به آن علاقه داری.

- نگران هستم که اگر ادامه ندهم ناراحت شوی.

بایدها:

- فکر می کنم باید مطابق میل تو عمل کنم.

- وظیفه خود می دانم که تو را ارضا کنم.

- باید از این کار بیشتر لذت ببرم.

- از من انتظار می رود که ارضا شوم.

- هر دوی ما باید ارضا شویم.

منفی گرایی:

- حالش را ندارم.

- چرا باید علاقه داشته باشم.

- به درد من نمی خورد.

- تنها برای راضی کردن تو این کار را می کنم.

- خیلی خیلی خسته ام.

- اگر تسلیم تو شوم اشتباه کرده ام.

- خیلی دشوار است.

خواه بسیاری از افکار مندرج در پرسشنامه به ذهن شما خطور کند یا تنها معدودی از آنها را در ذهن داشته باشید روی احساسات شما در قبال مسائل جنسی تأثیر می گذارند، از میل جنسی شما می کاهند و احتمالاً موقعیتی را به وجود می آورند که از فکر تماس جنسی بیرون بروید. پیش بینی ناخوشایند یا بی تفاوتی نیز می تواند به مرور افزایش یابد و باورهایی از این گونه (لذت جنسی همه اش از آن همسر من است چرا من خودم را درگیر کنم) و بسیاری از طرز تلقی های مشابه موقعیت را تشدید می کنند.

  این نقطه نظرها اغلب منعکس کننده ی طرز تلقی شما نسبت به خود، همسرتان و یا روابط جنسی می باشد که البته در صورت وجود مشکل از طریق روش های مختلف شناخت درمانی می توان به اصلاح طرز تلقی های منفی و سوء تعبیرهای وابسته به آن پرداخت؛ به طوری که زن و شوهر می توانند میل جنسی فرونشسته خود را مجدداً زنده کنند.

 

بخش خانواده ایرانی تبیان


نوشته شده توسط : محمد