تبلیغات
همسرداری - مقاربت‌های دردناک

جستجو

 

مقاربت‌های دردناک

سه شنبه 23 اسفند 1390   12:30 ب.ظ

مخصوص متاهلین

مقاربت‌های دردناک


برخی از زنان، شکایت مداومی از درد خود به هنگام مقاربت جنسی دارند، گاهی ، درد چنان قوت و شدت می گیرد  که با عث می شود زن به واسطه ی این درد، از انجام رابطه ی جنسی خودداری نماید و متعاقب آن متحمل مشکلات عدیده ای نه تنها در رابطه ی زناشویی بلکه در زندگی مشترک شود.

در این یادداشت، سعی نموده ایم به اطلاعات مختصری در زمینه مقاربت جنسی دردناک در زنان‌ اشاره نمائیم.  

درد به‌ هنگام‌ مقاربت‌ جنسی‌،دردی است که می‌تواند حالت‌ راجعه‌ یا دایمی‌ و پایدار داشته‌ باشد و غالباً این‌ درد، با اسپاسم‌ عضلات‌ ناحیه‌ مجرای‌ تناسلی‌ و مشکل‌ در مقاربت‌ ارتباط‌ دارد. درد در ناحیه‌ تناسلی‌ به‌ هنگام‌ فعالیت‌ جنسی‌،نه‌ لزوماً هنگام‌ دخول‌، از علایم شایع و مورد شکایت بسیاری از زنان است. این درد در وضعیت‌های‌ متفاوت‌، متغیر است و ممکن است خفیف‌ یا شدید  باشد. برخی به اشتباه تصور می کنند این حالت، صرفا از یک نقص جسمی ناشی می شود، اما علم نوین پزشکی پرده از حقایق برداشته و دلایل عاطفی روانی را هم در این امر موثر دانسته است ، حتی برخی مواقع مشاهده شده، که علت روانی مقدم بر علت جسمانی است. لذا، متخصصان دلایل متعددی،اعم از جسمی یا روانی، را به عنوان علت چنین تجربه دردناکی بیان می کنند.

علایم عفونت‌ دستگاه‌ تناسلی‌ را بشناسید و با مشاهده کوچکترین نشانه ای، سریعاً برای‌ درمان‌ به پزشک مراجعه‌ کنید.در یک معاینه ساده ، بسیاری از مشکلات احتمالی دستگاه تناسلی که می تواند بعدها مشکل ساز شود، شناخته شده و به راحتی درمان می شوند

مهمترین علل‌ جسمی‌ عبارتند از:

*پرده بکارت تنگ، بدون‌ سوراخ‌، پاره‌ و  یا ضخیم‌تر از حد طبیعی‌

*عفونت‌ آمیزشی‌؛ ویروس‌هایی‌  که هرپس‌ (عامل‌ تب‌خال‌ تناسلی‌) از مهمترین آنهاست، ممکن است  مجرای‌ تناسلی‌ (مهبل‌)، گردن‌ رحم‌، لوله‌های‌ رحمی‌، یا تخمدان‌ را درگیر ‌سازند.

* آندومتریوزو  بیماری‌ التهابی‌ لگن‌ ؛ احتمال نازایی و امکان مقاربت های دردناک و درد شدید لگن هنگام تماس جنسی، در افراد مبتلا به دردهای لگنی بیش از سایرین است. لازم به ذکر است که در این حالت ، نقاط متعددی از داخل لگن به هنگام قاعدگی دچار خون ریزی می شوند.

* وستیبولیت یا همان التهاب و تورم در قسمت تناسلی

* فشار روی‌ دیواره‌ مجرای‌ تناسلی‌ در اثر تشکیل‌ بافت‌ جوشگاهی‌ به‌ دنبال‌ اعمال‌ جراحی‌ یا اشعه‌ درمانی‌

* تشکیل‌ بافت‌ جوشگاهی‌ ناشی‌ از ترمیم‌ پارگی‌ مجرای‌ تناسلی‌  و یا در اثر  زایمان‌، به‌طوری‌ که‌ مجرا تنگ‌ شده باشد.

* تومور فیبرویید یا سایر تومورهای‌ رحمی‌

* آسیب‌دیدگی‌ نوک‌ پیشابراه‌

* لغزنده‌سازی‌ ناکافی‌ مجرای‌ تناسلی‌ یا کاندوم‌

*واکنش‌ آلرژیک‌ به‌ دیافراگم‌، کاندوم‌، پا ژل‌ یا فوم‌ ضد حاملگی‌

*خشکی‌ و نازکی‌ دیواره‌ مجرای‌ تناسلی‌ پس‌ از یائسگی‌

 

مهمترین علل‌ عاطفی‌‌ و روانی‌ عبارتند از:

زن

واژینیسموس؛ شایع ترین علت روانی است. در این مشکل، همه عضلات ورودی مدخل منقبض می گردند و این اسپاسم شدید مانع برقراری رابطه زناشویی می شود. جالب توجه است که این مسئله در خانم ها ممکن است به قدری شدت داشته باشد که حتی به هنگام تماس دست پزشک یا ماما با ناحیه تناسلی شان هنگام معاینه هم، مشاهده شود. متخصصان دلایل مختلفی را برای آن برشمرده اند که مهمترین آنها عبارتند از:

* نداشتن‌ تجربه‌ یا اطلاعات‌ جنسی‌

*  شنیدن تجربیات بد و غیرواقعی در مورد رابطه ی جنسی

* سابقه‌ آسیب‌ جسمی‌ یا ضربه‌ روحی‌ ناشی‌ از روابط‌ جنسی‌

* ترس از رابطه ی جنسی

* فقدان‌ برانگیختگی‌ جنسی‌ و لغزندگی‌ مجرای‌ تناسلی‌ در اثر کمی‌ ترشحات‌. این‌ حالت‌ در اثر عوامل‌ مختلف‌ مثل‌ تحریک‌ جنسی‌ ناکافی‌، بیزاری‌ از مرد، خستگی‌، یا اضطراب‌ ایجاد می‌شود.

* نداشتن‌ موقتی‌ اشتیاق‌ به‌ رابطه‌ جنسی‌

* ترس‌ از حاملگی‌

* ترس‌ از آسیب‌ رسیدن‌ به‌ جنین‌ در هنگام‌ حاملگی‌

 

متخصصان ،علاوه بر علت های جسمانی و روانی عنوان شده درسطور فوق، به گزینه های دیگری تحت عنوان، عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر اشاره می کنند و آنان را هم از دلایل مقاربت دردناک می دانند. حاملگی‌ و دوره‌ پس‌ از زایمان‌، یائسگی‌، استرس‌، بیماری‌ اخیر، خستگی‌، کار زیاد، نوشیدن‌ الکل‌ از مهمترین عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر محسوب می شوند.

 

پیشگیری بهتر از درمان است

* همان طور که پیشتر گفته شد، تنگی پرده بکارت، یکی از دلایل تجربه ی مقاربت دردناک به هنگام اولین رابطه زناشویی و حتی مدت ها پس از آن است. تاکید و توصیه ی جدی ما به خانم ها این است که پیش از ازدواج و عقد، برای تعیین نوع پرده بکارت و حتی شناخت برخی از مشکلات احتمالی دستگاه تناسلی خود، به  متخصص زنان مراجعه نمایند و تحت معاینه قرار گیرند و راجع به سوالات جنسی خود با متخصص مشاوره کنند. در یک معاینه ساده ، بسیاری از مشکلات احتمالی دستگاه تناسلی که می تواند بعدها مشکل ساز شود، شناخته شده و به راحتی درمان می شوند.

اگر در روابط‌ جنسی‌ گذشته‌ خود، متحمل صدمات‌ جسمی‌ یا روحی‌ شده اید، بهتر است‌ برای‌ مشاوره‌ تخصصی‌ در رابطه‌ با احساسات‌ منفی‌ مربوطه‌ به یک روانشناس مجرب مراجعه‌ کنید

*  علایم عفونت‌ دستگاه‌ تناسلی‌ را بشناسید و با مشاهده کوچکترین نشانه ای، سریعاً برای‌ درمان‌  به پزشک مراجعه‌ کنید.

حتی المقدور سعی کنید از مصرف‌ ژل‌ها یا فوم‌های‌ ضد حاملگی‌ که‌ باعث‌ واکنش‌های‌ آلرژیک‌ می‌شوند، اجتناب کنید.

* مشاوره را هرگز فراموش نکنید، بالاخص اگر در روابط‌ جنسی‌ گذشته‌ خود، متحمل صدمات‌ جسمی‌ یا روحی‌ شده اید،  بهتر است‌ برای‌ مشاوره‌ تخصصی‌ در رابطه‌ با احساسات‌ منفی‌ مربوطه‌ به یک روانشناس مجرب مراجعه‌ کنید.

 

در مقاله ی بعد در مورد درمان این مشکل بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

تخصصی بخش خانواده ایرانی تبیان


نوشته شده توسط : محمد