تبلیغات
همسرداری - آشنایی با چند اختلال جنسی زنانه

جستجو

 

آشنایی با چند اختلال جنسی زنانه

پنجشنبه 8 تیر 1391   10:06 ق.ظ


نوع مطلب : مخصوص متاهلین ،همسرداری ،

آشنایی با چند اختلال جنسی زنانه


اختلالات جنسی شایع در زنان، با ذکر  مثال هایی می پردازیم.

 در این یادداشت،  به معرفی سمانه، زن متاهل 40 ساله ای است که از 5 سال گذشته به علت عدم واکنش های جنسی دچار ناکامی شده است. او رابطه ی خود با شوهرش را مثبت توصیف می کند و می گوید آنها نوازش کردن و وقت گذرانی صمیمانه با یکدیگر را دوست دارند، اما با این حال، وقتی که می خواهند آمیزش جنسی کنند احساس های مثبت آنها معمولا منفی می شود. سمانه می گوید:" ذهنم برانگیخته می شود، اما بدنم پاسخ نمی دهد."، او توضیح می دهد که مهبلش خشک می ماند و در مدت عمل جنسی ناراحت است. گرچه شوهر سمانه با استفاده از کرم لیز کننده ی مهبل اقدام به دخول می کند، ولی این تجربه برای او لذت بخش نیست.او از آین آمیزش های جنسی خود، انتظار بیشتری دارد و درباره ی این مشکل با پزشک زنان مشورت کرده است.
معمولا زنی که برانگیخته ی جنسی می شود، انبساط عضلات مهبل را تجربه می کند، اما زن مبتلا به واژینیسم، دچار انقباض عضلات می شود به طوری که دخول غیرممکن یا دردناک است

سمانه مبتلا به اختلال انگیختگی جنسی است. زن مبتلا به این اختلال، به طور مداوم یا مکرر قادر نیست هنگام فعالیت جنسی به پاسخ برانگیختگی جنسی لیز شدن و تورم مهبل برسد یا آن را حفظ کند. نتیجه ی آن، پریشانی شخصی یا مشکل میان فردی با همسر است. با این حال، میل به فعالیت جنسی همچنان وجود دارد. برخی  از زنان مبتلا به اختلال انگیختگی جنسی، مخصوصا زمانی که کلیتوریس آنها عمیقا تحریک شود، مثلا، با یک لرزانه( ویبراتور)، می توانند ارگاسم داشته باشند. اما هنگام آمیزش جنسی عادی، بدن آنها بدون واکنش می شود و واکنش فسزیولوژیکی طبیعی تورم و لیز شدن مهبل را تجربه نمی کنند. در نتیجه، دخول آلت مردی ممکن است موجب ناراحتی زیاد و احتمالا درد شود.

********************

زن

وقتی سعیده ازدواج کرد، فکر می کرد همانند سایر زنان می تواند  بفهمد ارگاسم و آمیزش جنسی چه احساس و لذتی دارد. هر وقت او با همسرش رابطه جنسی برقرار می کرد ، احساس می نمود هنوز چیزی کم است و هرگز به ارگاسم نمی رسید. سعیده قویا امیدوار بود  که به مرور زمان شرایط بهتر خواهد شد. با این حال ، علیرغم تلاش های بسیار ،پس از گذشت 5 سال،  او هنوز هم ، به ارگاسم دلخواه نرسیده و اوج لذت جنسی را تجربه نکرده است .  او هر بار ، آمیزش جنسی را با اضطراب انجام می دهد و پس از آن احساس افسردگی و بی کفایتی می کند. سعیده در این چند سال، برای این که مانع نگرانی همسرش شود، چیزی راجع به مشکلش ،این که هرگز نتوانسته ارگاسم را تجربه کند ، به همسرش نگفته است و به جای روراست بودن با او، همیشه سعی کرده است در این رابطه، ارگاسم را وانمود نماید و به رغم احساس پریشانی، خجالت می کشد درصدد کمک حرفه ای بر آید.

سعیده مبتلا به اختلال ارگاسمی است. ناتوانی در رسیدن به ارگاسم، یا تاخیر ناراحت کننده در دستیابی به ارگاسم، اختلال ارگاسمی در زن را تشکیل می دهد. این اختلال موجب پریشانی شخصی یا مشکل میان فردی قابل ملاحضه ای  می شود. برخی از زنان در تمام موقعیت ها نمی توانند به ارگاسم برسند؛ برای برخی دیگر، این مشکل موقعیتی است. آنها ممکن است بتوانند به وسیله ی خود تحریکی یا به کمک همسری که به رفتارهای جنسی غیر از آمیزش می پردازد، به ارگاسم برسند.

چند سالی بود، به زنان مبتلا به ارگاسم زنانه ی بازداری شده و اختلال انگیختگی جنسی، برچسب نامناسب سردمزاج زده می شد که بر تیپ شخصیتی معیوب دلالت داشت. برای فهمیدن این اختلال، مهم است بدانیم که ارگاسم در زن،دامنه ای از تجربیات را در بر می گیرد. روان شناسان می گویند: در یک انتهای پیوستار، تعداد کمی از زنان قرار دارند که می توانند صرفا با پرداختن به خیالپردازی های جنسی، تحریک پستان ها و یا بوسیدن به ارگاسم برسند. تقریبا، 20 تا 30  درصد زنان، می توانند فقط  از طریق آمیزش جنسی،بدون تحریک مستقیم کلیتوریس به ارگاسم  برسند و برخی دیگر از زنان می توانند در مدت آمیزش جنسی به ارگاسم برسند،اما فقط در صورتی که با تحریک دستی کلیتوریس کمک شده باشد. در رده ی بعدی، زنانی قرار دارند که نمی توانند با همسر به ارگاسم دست یابند، اما می توانند خود را تا رسیدن به ارگاسم تحریک کنند. در انتهای دیگر این پیوستار، تقریبا 8 درصد زنانی قرار دارند که هرگز ارگاسم نداشته اند. روان شناسان خاطر نشان می سازند که مرزبندی بین بهنجار و بیمارگون، در این پیوستار قابل بحث است و متخصصان، افرادی را که دو گروه آخر را تشکیل می دهند، مبتلا به اختلال جنسی می دانند.

برخی از زنان مبتلا، ممکن است آلت مردانه را چیز خطرناکی درک نمایند. در بعضی دیگر از زن ها، درد یا پیش بینی درد مقاربت اول منجر به بروز واژینیسم می گردد

********************

 

مرجان، زن تحصیلکرده ی 31 ساله ای است که بعد از  10 سال ازدواج هنوز نتوانسته است  هنگام آمیزش، دخول را تحمل کند. او در ذهنش احساس می کند آمادگی دارد، اما عضلات مهبل او به قدری سفت می شوند که همسر او قادر به دخول نمی شود. او می گوید در اولین رابطه ی جنسی خود بسیار احساس ترس می کرد و از آن جایی که پرده ی بکارت او حلقوی بوده ، از این لحاظ  نیز، به هنگام دخول آلت مرد و پاره شدن پرده بکارت، متحمل درد شدیدی شده است.  او فکر می کند علت اصلی اختلالش ، ترس مفرطی بود که در همان اولین رابطه ی جنسی خود تجربه کرده بود.  مرجان علاوه بر احساس عدم رضایت از زندگی جنسی خود، در ارتباط صمیمانه با همسرش نیز دچار مشکل شده است و گمان می کند بد خلقی های همسرش هم علتی نمی تواند داشته باشد جز عدم توانایی او در اجرای یک رابطه ی جنسی بهنجار و رضایت بخش. گرچه او می داند که باید در صدد کمک حرفه ای برآید، اما خیلی خجالت می کشد و خود را متقاعد ساخته است که اگر همسرش بتواند مشکلات او را درک کند، این مشکل برطرف خواهد شد.

زن

اختلال های درد جنسی که عبارت اند از تجربه ی درد همراه با آمیزش جنسی، با عنوان مقاربت دردناک یا واژینیسم تشخیص داده می شوند. مقاربت دردناک که زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، درد اندام تناسلی قبل از، به هنگام، یا بعد از آمیزش جنسی را به صورت مکرر یا مستمر، شامل می شود؛ به عبارت دیگر، واژینیسم ، انقباض های غیر ارادی و مستمر عضلات بیرونی یا ثلث خارجی مهبل است.  معمولا زنی که برانگیخته ی جنسی می شود، انبساط عضلات مهبل را تجربه می کند، اما زن مبتلا به واژینیسم، دچار انقباض عضلات می شود به طوری که دخول غیرممکن یا دردناک است. خیلی از زنان مبتلا به واژینیسم در واکنش به هر گونه تلاش برای دخول مهبلی، از جمله اقداماتی برای فرو کردن تامپون و معاینات لگن خاصره توسط پزشکان، دچار انقباض های عضلانی مشابه می شوند. این اختلال بیشتر زن های تحصیل کرده و متعلق به طبقات اجتماعی اقتصادی بالا را گرفتار می سازد. زن مبتلا به  واژینیسم ممکن است آگاهانه مایل به نزدیکی باشد ولی ناخودآگاه مانع دخول آلت مرد به داخل بدنش می شود. ضربه های جنسی یکی از شایع ترین علت این بیماری است. برخی از زنان مبتلا، ممکن است آلت مردانه را چیز خطرناکی درک نمایند. در بعضی دیگر از زن ها، درد یا پیش بینی درد مقاربت اول منجر به بروز واژینیسم می گردد.

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان


نوشته شده توسط : محمد