تبلیغات
همسرداری - رابطه جنسی همراه با معنویت

جستجو

 

رابطه جنسی همراه با معنویت

پنجشنبه 8 تیر 1391   10:10 ق.ظ


نوع مطلب : مخصوص متاهلین ،همسرداری ،

رابطه جنسی همراه با معنویت


نِسَاؤُكُمْ حَرْثٌ لَّكُمْ فَأْتُواْ حَرْثَكُمْ أَنىَ‏ شِئْتُمْ  وَ قَدِّمُواْ لِأَنفُسِكمُ‏ْ  وَ اتَّقُواْ اللَّهَ وَ اعْلَمُواْ أَنَّكُم مُّلَاقُوهُ  وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ

زنان شما، محل بذرافشانى شما هستند پس هر زمان كه بخواهید، مى‏توانید با آنها آمیزش كنید. و اثر نیكى براى خود، از پیش بفرستید! و از خدا بپرهیزید و بدانید او را ملاقات خواهید كرد و به مؤمنان، بشارت ده! (بقره ،223)


آقای مشاور همسر من همیشه از برقراری ارتباط جنسی اجتناب می کند ومی گوید که این یک خوی حیوانی است !! واین کار را با رشد معنوی مغایر می داند !!!

آقای مشاور همسر همواره به من می گوید که تو من را فقط برای رابطه جنسی من  می خواهی ودر نتیجه با سردی تمام با من برخورد می کند.

******************

 

به دو مشاوره فوق دقت نمایید ،مشکلات «همسر » می تواند به  دلایل زیر می باشد :

1 ـ بر اثر عدم توجه شوهر به احساسات جنسی « همسر» او را به سردمزاجی سوق داده است .

2 ـ نگاه «همسر » نسبت به رابطه جنسی نگاه درستی نیست .

3 ـ اطلاعات مذهبی او پیرامون « روابط جنسی » ضعیف و یا نادرست است .

در مورد اول می بایست « شوهر » کسب اطلاعات پیرامون روحیه «زن » نماید تا سرد مزاجی همسرش آرام آرام بر طرف شود .

دین اسلام ،بر مبنای فطرت انسان ی باشد . نیاز جنسی یک نیاز فطری انسان است

مکتب اسلام علاوه بر آن که به ارضای جنسی از راه شرعی تشویق می کند، برای برقراری ارتباط جنسی با همسر خود ، ثواب فراوانی نیز قایل می باشد و آن را موجب قرب به سوی پروردگار می داند .

علامه در تفسیر المیزان در ذیل این آیه « وَ قَدِّمُواْ لِأَنفُسِكمُ» علاوه برفرزند صالح ،برپیش فرستادن عمل صالح نیز بیان می کند :

 بیانى كه از نظر خواننده گذشت این احتمال را تایید مى‏كند كه مراد از تقدیم براى خود از پیش فرستادن اعمال صالح است، براى روز قیامت می داند. زیرا در جایى دیگر فرموده:یَوْمَ یَنْظُرُ الْمَرْءُ ما قَدَّمَتْ یَداهُ"( روزى كه هر كسى به تماشاى آنچه از پیش فرستاده مى‏ایستد.) «سوره نبا آیه 41»  و نیز فرموده:" وَ ما تُقَدِّمُوا لِأَنْفُسِكُمْ مِنْ خَیْرٍ، تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ هُوَ خَیْراً وَ أَعْظَمَ أَجْراً" (و آنچه را از پیش براى خود فرستادید، نزد خدایش مى‏یابید، كه اگر خیر بود خیرتر شده، و اجرى عظیم دارد.)« سوره مزمل آیه 20» پس جمله:" وَ قَدِّمُوا لِأَنْفُسِكُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّكُمْ مُلاقُوهُ  (از پیش براى خود بفرستید، و از خدا بترسید، و بدانید كه روزى آنچه را كرده‏اید خواهید دید)   ( ترجمه المیزان، ج‏2، ص: 321)

بنابراین با استدلال علامه طباطبایی ، قرآن ازبیان کلمه (قَدِّمُواْ لِأَنفُسِكمُ‏ْ  ) اشاره به ثواب واجری است که از برقراری ارتباط جنسی با همسر برخودار می شوند.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لِرَجُلٍ أَصْبَحْتَ صَائِماً فَقَالَ لَا قَالَ فَأَطْعَمْتَ مِسْكِیناً قَالَ لَا قَالَ فَارْجِعْ إِلَى أَهْلِكَ فَإِنَّهُ مِنْكَ عَلَیْهِمْ صَدَقَةٌ   پیامبر (ص) به مردی فرمود آیا امروز روزه گرفتی ؟ گفت نه ، آیا به فقیری غذا دادی ؟ گفت نه ، فرمود برو پیش همسرت زیرا این کار صدقه محسوب می شود ( وسائل‏الشیعة ج : 20 ص : 109).

همسر

فَقَالَ أَمَا إِنَّهُ إِذَا أَقْبَلَ اكْتَنَفَهُ مَلَكَانِ وَ كَانَ كَالشَّاهِرِ سَیْفَهُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَإِذَا هُوَ جَامَعَ تَحَاتُّ عَنْهُ الذُّنُوبُ كَمَا یَتَحَاتُّ وَرَقُ الشَّجَرِ فَإِذَا هُوَ اغْتَسَلَ انْسَلَخَ مِنَ الذُّنُوبِ

پیامبر (ص) فرمودند :وقتی به تونزدیک می شود دو ملک اورا احاطه می کنند ومانند کسی است که در راه خدا شمشیر می زند ،پس وقتی نزدیکی می کند  گناهانش می ریزد مانند ریزش برگ درختان پس وقتی غسل می کند ،از تمام گناهان پاک می شود  ( وسائل‏الشیعة ج : 20 ص : 109)

ودر ضمن عدم ارضای جنسی موجب آسیب های فراوان فردی واجتماعی می شود،از جمله مطالبی که سالاری فر در کتاب «خانواده در نگرش اسلام وروان شناسی » از کتاب «آسیب های اجتماعی سیتزه های خانواده طلاق »در مورد آثار سوءعدم ارضای جنسی در زندگی زناشویی واختلافات آنها این گونه نقل می کند :

 عدم ارضای نیازهای جنسی ،عامل دیگری برای اختلاف زن وشوهر است .عدم توجه به نیاز های جنسی یکدیگر که به ناتوانی ، بی میلی یا سرد مزاجی فرد مربوط می شود ،با لطمه به روابط زن وشوهر ،افراد را دچار عصبانیت ودلسردی نسبت به همسر وزندگی میکند وبه تدریج موجب بروز رفتارهای پرخاشگرانه ودر نهایت افسردگی می شود . مشکل ترین وضعیت برای افرادی است که همسرشان دچار سرد مزاجی ،بی میلی جنسی یا نوعی اختلال جنسی است .این افراد به ممنوعت ها وشرایط اجتماعی ، اقتصادی وخانواده ،وابستگی به فرزندان ونگرانی نسبت به آینده ، به ناچار شرایط را با فشار تحمل می کنند . گاه ایرادگیری از هم ،نارضایتی از زندگی ،قهر های طولانی مدت ،کوبیدن یکدیگر ،تهدید به جدایی ،ابراز خستگی وتمارض ،از عوارض بر آورده نشدن نیاز های جنسی زن وشوهر است (ص،136).

برای این که زناشویی بر روی شالوده محکم واستوار پایه گذاری شود ، نه تنها سلیقه وهماهنگی اخلاقی بین طرفین موجود باشد ، بلکه باید از نظر روابط جنسی وامور آمیزشی نیز هماهنگی وتوافق داشته باشد . این مسئله اخیر ،حتی اهمیت بیشتری از توافق اخلاقی دارد . در صورت عدم ارضای میل جنسی زن ، بخصوص زنان نسل جدید ، اختلافات زناشویی بالا می گیرد واغلب شاید ندانند که این مشاجرات از عدم اقناع میل جنسی است وبیشتر به مسایل دیگر ارتباط داده می شود . در سابق اصولاً منکر میل جنسی زن می شدند ومردان حق تمتع ولذت را خاص خود دانسته وزن را وسیله آن می شمردند ، ولی این روزها ، گذشته ها به فراموشی سپرده شده و زنان نیز باید در رابطه زناشویی کامیاب شوند(موحدی ،1387،دانستنی های زناشویی،ص 196).

عدم نیل به اوج لذت در زن ، موجب باقی ماندن فشار عصبی پس از ختم عمل ، بروز حس حقارت وناامیدی وشکست وحتی خشم در زن می شود (بخصوص زنان تحصیل کرده )وبه مرور موجب اختلاف ونزاع زناشویی می گردد

 گاهی اوقات ممکن است لذت کامل جنسی برای زن حاصل نشده ، ولی با این وجود ،به علت این که احساس می کند شوهرش از مقاربت وی متلذّذ شده است ، برایش اقناع کننده باشد . فقط 40تا 50 در صد زنها از اوج لذت جنسی بهره مند می شوند. عدم نیل به اوج لذت در زن ، موجب باقی ماندن فشار عصبی پس از ختم عمل ، بروز حس حقارت و ناامیدی وشکست وحتی خشم در زن می شود (بخصوص زنان تحصیل کرده )وبه مرور موجب اختلاف ونزاع زناشویی می گردد(موحدی ،1387،دانستنی های زناشویی،ص 195).

بعضی از زنان متدین که آگاهی درست از دین اسلام  نداشته  در نتیجه با سردی برخورد می کنند . همان گونه که بیان شد این زنان علاوه ازاین که از یک زندگی گرم وسالم محروم خواهد شد ، به آسیب های روحی وجسمی فراوانی مبتلا خواهد شد .

 

 

 تخصصی بخش خانواده ایرانی تبیان


نوشته شده توسط : محمد