تبلیغات
همسرداری - چرا تلویزیون عقد موقت را زیر سؤال می‌برد ولی رابطه نامشروع را مشروع جلوه می‌دهد

جستجو

 

چرا تلویزیون عقد موقت را زیر سؤال می‌برد ولی رابطه نامشروع را مشروع جلوه می‌دهد

یکشنبه 27 مرداد 1392   11:49 ق.ظ


نوع مطلب : همسرداری ،

یعنی خانواده مذهبی به رابطه نامشروع فرزندشان راضی است و به نوعی این طور القاء می‌شود كه خانواده‌ها باید به روابط و دوستی قبل از ازدواج تن بدهند و این موضوعی اجتناب‌ناپذیر و ضروری است....
به گزارش صراط، سریال زمانه را دیده‌اید؟ یک سریال خانوادگی كه از شبكه ۳ سیما پخش شد. شاید در نگاه بدوی این طور به نظر برسد كه این مجموعه به بررسی مشكلات دختران جوان و نوع تصمیم‌گیری‌هایشان می‌پردازد. انصافاً هم این موضوع را به خوبی تصویر كرده است.
 
اما اگر با دقت به لایه‌های درونی این سریال بنگریم متوجه یك موضوع نگران كننده خواهیم شد. زمانه خواسته یا ناخواسته ازدواج موقت را زیر سؤال برده است. یعنی در این مجموعه شما شاهد این هستید كه دختر و پسری از طریق ازدواج موقت به عقد یكدیگر در می‌آیند و همین ازدواج و تبعاتش موجب مرگ عموی پسر و مادر دختر می‌شود. ضمن اینكه چند خانواده را نیز دچار بحران می‌كند. 

در همین ارتباط مسئله را از دو كارشناس دینی پرسیدیم. حجت‌الاسلام میرمحمود مرتضوی رئیس بنیاد بین‌المللی ارتباطات و رسانه اسلامی می‌گوید: «این برای بار اول نیست كه تلویزیون عقد موقت را زیر سؤال می‌برد. در«تا‌ثریا»هم ازدواج موقت موجب از هم پاشیدگی ۵ خانواده شد! حالا این را بگذارید» كنار نوع روابطی كه در سریال یلدا ترویج می‌شد.
 
در یلدا رابطه نامشروع دختر عمه و پسر دایی را كاملاً مشروع جلوه می‌داد و بدتر از آن، این رابطه غلط مورد تایید خانواده‌های مذهبی آنها هم قرار می‌گیرد! یعنی خانواده مذهبی به رابطه نامشروع فرزندشان راضی است و به نوعی این طور القاء می‌شود كه خانواده‌ها باید به روابط و دوستی قبل از ازدواج تن بدهند و این موضوعی اجتناب‌ناپذیر و ضروری است. حالا ببینید این دو نوع رابطه را (ازدواج موقت و دوستی قبل از ازدواج) چگونه به تصویر كشیده‌اند؟ اولی كه مشروع هم هست در بدترین شرایط و دومی كه نامشروع است در بهترین شكل ممكن! نتیجه چیست؟ ازدواج موقت در هر صورت زیر سؤال می‌رود و روابط نامشروع قبل از ازدواج در هر حالتی مثبت جلوه داده می‌شوند! 

البته این موضوع مختص این یكی دو فیلم نبوده و در سینما نیز مسئله بدتر از این است. در «همیشه پای یك زن در میان است» یا «زن‌ها فرشته‌اند» و بسیاری از فیلم‌ها این مسائل به شكل مخرّب به تصویر در می‌آیند. در مجموع این گونه فیلم‌ها و سریال‌ها خانواده‌ها را نسبت به كلمه صیغه و ازدواج موقت حساس و نگران می‌كنند و از طرفی روابط نامشروع را در سایر مجموعه‌ها به عنوان جایگزین این حكم الهی مشاهده می‌كنید!» 

همچنین حجت‌الاسلام سیدمحمد ساداتی از پژوهشگران حوزوی در عرصه دین‌شناسی نیز می‌گوید: «خیلی خوشبینانه این است كه به این مسائل بدون قصد و غرض دامن زده می‌شود. یعنی بگوییم سهل‌انگاری بوده است.آنچه مسلم است و ما مشاهده می‌كنیم اینكه روابط نامشروع و دوستی دختر و پسر و حتی زن و مرد در مجموعه‌ها خیلی راحت نشان داده می‌شود. به هر صورت حتی اگر فرض سهل‌انگاری را هم بپذیریم ولی در نتیجه تفاوتی حاصل نمی‌شود.
 
نتیجه همان چیزی است كه اشاره كردید. یعنی وقتی این سریال را می‌بینید در لایه‌های درونی ذهن شما این‌جور نقش می‌بندد كه ازدواج موقت مسبب همه این بدبختی‌ها بوده است. هرچند فرض خوشبینانه زمانی مطرح است كه این مسائل یك یا دوبار اتفاق بیفتند نه اینكه تبدیل به جریان شوند. 

آن وقت دیگر انسان بدبین می‌شود كه این جریان دنبال هدف خاصی است. من الان نمی‌توانم قطعاً بگویم كه عمد یا سهو بوده ولی نتیجه خوبی نداشته است. فرض سومی هم هست. اینكه برای گرفتن مجوز بوده! یعنی اگر این فیلم قرار بود در سینما نمایش داده شود همین رابطه را نامشروع جلوه می‌دادند ولی چون احتمال داشت صدا و سیما با چنین موضوعی مخالفت كند مجبور شدند كه رابطه را مشروع و از طریق ازدواج موقت تصویر كنند.»


نوشته شده توسط : محمد